Dráma Pekingben: az egykori magyar hős mentette meg Kínát a szégyentől

Liu Shaoang egy kizárásnak köszönhetően állhatott fel a dobogóra.

Az amerikai Alysa Liu nyerte a nők versenyét a bostoni műkorcsolya-világbajnokságon.
Az amerikai Alysa Liu nyerte a nők versenyét a bostoni műkorcsolya-világbajnokságon. A 19 éves sportoló már a rövidprogram után is az élen áll és a péntek esti kűrt is megnyerte közönségsikert arató remek produkciójával. A 2022-ben vb-bronzérmes Liu teljesítménye azért különösen bravúros, mert az előző két szezont kihagyta, majd tavaly márciusban jelentette be, hogy visszatér a jégre.
A kaliforniai műkorcsolyázó az amerikaiak első női vb-aranyérmese Kimmie Meissner 2006-os sikere óta. A háromszoros vb-győztes, Bostonba is címvédőként érkezett japán Szakamoto Kaori ezúttal második, honfitársa, Csiba Mone pedig harmadik lett.
A 2022-es téli olimpia előtt a kínaiak mindent megtettek, hogy Liut meggyőzzék, az ő színeikben álljon rajthoz a pekingi játékokon. Nem ő volt azonban az egyetlen, akit megkörnyékeztek. A szabadstílusú síző Eileen Gu, aki modellkedésből származó jövedelmével a legjobban kereső női sportolók elitjébe tartozik, beadta a derekát. Bár az Egyesült Államokban született, Pekingben két aranyat is szerzett Kínának – olvasható a Magyar Nemzeten.
Itthon a Liu fivérek esete a legismertebb: Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor a legutóbbi olimpián még magyarként állhattak a dobogón, ám az idei pekingi vb-n már kínai zászló alatt versenyeztek – igaz, nem egészen úgy, ahogy tervezték. Alysa Liu azonban kitartott az amerikai színek mellett, ebben pedig édesapja, Arthur Liu játszott kulcsszerepet, aki 1989-ben, a Tienanmen téri események után menekült Kínából az USA-ba.
Ezt is ajánljuk a témában
Liu Shaoang egy kizárásnak köszönhetően állhatott fel a dobogóra.
2021 októberében az FBI figyelmeztette Arthur Liut, hogy családja – más kínai disszidensekkel együtt – egy kínai kémművelet célpontja lett. Az apa később egy gyanús telefonhívásról is beszámolt, amelyben útlevélmásolatokat kértek tőle, míg Alysa Liu a pekingi olimpián egy ismeretlen férfival szembesült, aki a korcsolyapályától a szállásáig követte, sőt megpróbált bejutni oda.
Az olimpia óriási lehetőség volt számára. Nem hagytam, hogy bármi megakadályozza. Féltettük a biztonságát, de az amerikai hatóságok remekül helytálltak, megóvták őt”
– nyilatkozta az olimpia után Arthur Liu. A nyomozásból az is kiderült: Kína tudott arról, hogy Alysa egy közösségi médiás posztban az ujgurok jogsértéseire hívta fel a figyelmet. A kémügy végén öt embert vettek őrizetbe az Egyesült Államokban, Kína pedig határozottan tagadta a vádakat.
Az idei világbajnokság után világossá vált, hogy Arthur Liu tévedett egy dologban: lányának még lesz esélye olimpián bizonyítani. Jövőre, Milánóban a regnáló világbajnokként a favoritok között szerepelhet. Pedig 2022-ben másképp állt a helyzet: az olimpiai hetedik hely után Montpellier-ben vb-bronzot nyert, majd visszavonult, mert 16 évesen úgy érezte, mindent elért a korcsolyázásban. Egy évvel később mégis visszatért, két kihagyott idény után.
„Az év elején életemben először síeltem, és olyan adrenalinlöketet éreztem, amilyet a korcsolyázás befejezése óta nem. Újra jégre léptem, ki akartam próbálni, milyen érzés. Az első alkalommal megpróbáltam a dupla Axelt, és rögtön sikerült” – idézte fel tavaly a visszatérés pillanatait Alysa Liu. Az újrakezdés első szezonja pedig most Bostonban ért csúcsra: világbajnoki arannyal koronázta meg szereplését.
Ezt is ajánljuk a témában
Ötkarikás belépőjegyet ért a világbajnoki nyolcadik hely.
Nyitókép: Kaname MUTO / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP